


Ojojoj, vad jag gillar den här koftan!
Mountain View Cardigan var mycket rolig att sticka och jag kan knappast hålla mej tills jag får börja på en till i en annan färg!
Jag följde beskrivningen till punkt och pricka, inklusive alla intagningar för midjan, och resultatet är en välsittande och användbar kofta som passar lika bra till jeans som till kjol eller klänning.
Garnet är Araucania Ranco Solid i färgen PT486 Olive. Ranco är egentligen ett strumpgarn, men jag föredrar att använda det till kläder – det är handfärgat och alldeles för snyggt för att gömmas i skorna. Eftersom garnet innehåller lite syntet passar det extra bra till figurnära plagg som annars lätt töjer sej.
Moses deltog som vanligt i fotosessionen. Min kofta är grön, men Moses ögon är ännu grönare – zooma in bilden överst till vänster så får du se.